Wyróżnienia przyznano dla miast, powiatów i organizatorów pieczy zastępczej, którzy swoimi działaniami konsekwentnie wspierają rozwój rodzinnej opieki zastępczej w Polsce. Podczas wręczenia nagród w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie podkreślano, że wybierając laureatów kapituła kierowała się nie tylko danymi ilościowymi i jakościowymi, ale w dużej mierze własną wiedzą oraz opiniami rodziców zastępczych. Formy pracy, stosowane standardy oraz nowatorskie metody wspierania rodzicielstwa zastępczego ocenione zostały bardzo wysoko jako jedne z najlepszych w kraju.
W Nowym Sączu funkcjonują 53 rodziny zastępcze spokrewnione, 19 rodzin zastępczych niespokrewnionych, 13 rodzin zawodowych oraz 2 placówki typu rodzinnego, w których wychowuje się 160 dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę wielkość miasta oraz liczbę funkcjonowania form rodzinnych pieczy zastępczej stanowi to jeden z najlepszych wyników w kraju.
Pierwsze pogotowie rodzinne w Nowym Sączu powstało już w czerwcu 1994 roku, a po nim kolejne. Tak więc od 23 lat budowany jest system rodzinnej opieki zastępczej, który stał się podwaliną do rozwoju zawodowego rodzicielstwa zastępczego w Polsce.
Źródło: nowysacz.pl
Najnowsze komentarze