Celem przedsięwzięcia jest poszerzanie wiedzy i umiejętności jego uczestników w obszarach społecznym, edukacyjnym oraz zdrowotnym. Planowane aktywności będą miały za zadanie wspierać Rodziny Zastępcze na drodze efektywnego rozwiązywania problemów dnia codziennego, z którymi przychodzi im nieustannie się mierzyć.
Przyjęcie na siebie roli opiekuna zastępczego zasługuje na szacunek i uznanie, przynosi wiele satysfakcji oraz radości jednakże wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością i szeregiem trudności z którymi trzeba się konfrontować każdego dnia. W natłoku obowiązków często opiekunowie, a także ich podopieczni nie zdają sobie sprawy z licznych zagrożeń jakie mogą na nich czekać. Są to między innymi:
- Ryzyko podejmowania przez młodych członków rodzin zachowań niewłaściwych i społecznie nieakceptowanych;
- Zagrożenie zjawiskiem wypalenie zawodowego wśród opiekunów, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozpadu rodziny;
- Niewystarczający zasób wiedzy i umiejętności pozwalających na przeciwdziałanie jawiącym się przeciwnościom;
Niejednokrotnie w momentach pojawienia się tych i wielu innych problemów dochodzi do ich pogłębienia ponieważ rodziny poddają się poczuciu bezradności nie dostrzegając szansy znalezienia alternatywnych rozwiązań. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne:
- Brak odpowiednich środków i narzędzi do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym;
- Ograniczony dostęp do specjalistycznego poradnictwa;
- W chwilach szczególnie trudnych poczucie osamotnienia i pozostawienia samym sobie przez otoczenie;
- Brak wiedzy na temat możliwości poszukiwania wsparcia oraz pomocy;
Projekt „Akademia Odpowiedzialnego Rodzicielstwa Zastępczego” wychodzi naprzeciw tym i wielu innym dylematom dostosowując swoją ofertę do konkretnych potrzeb jego uczestników.
Program przewiduje realizację takich działań jak:
- Konferencje i piknik integracyjny dla Rodzin Zastępczych
- Rodzinny wyjazd edukacyjno – integracyjny
- Utworzenie Punktu Konsultacyjnego z bezpłatnym poradnictwem w zakresie określonym przez uczestników projektu zależnie od ich potrzeb
- Warsztaty tematyczne
- Organizację wspólnego spotkania wigilijnego
ADRESACI:
Do wspólnej aktywności w ramach projektu zapraszamy wszystkie Rodziny Zastępcze (zawodowe, niezawodowe, rodzinne domy dziecka, rodziny spokrewnione) czyli zarówno opiekunów jaki i wychowanków z terenu Miasta Nowego Sącza oraz całego Subregionu Sądeckiego (powiat: nowosądecki, limanowski, gorlicki).
CZAS TRWANIA: Marzec – Grudzień 2017 roku
LICZBA MIEJSC: 150 osób
REKRUTACJA:
Chęć udziału w projekcie należy zgłaszać za pośrednictwem formularza aplikacyjnego dostępnego po kontakcie z organizatorem. Wymagany dokument zostanie przekierowany na Państwa skrzynkę elektroniczną. Wypełnione zgłoszenia należy odesłać zwrotnie na podany adres e-mail.
Rekrutacja ma charakter ciągły i będzie prowadzona przez cały okres trwania projektu aż do chwili wyczerpania limitu miejsc.
Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z udziałem w Projekcie.
Wszelkie informacje udzielane są pod adresem: betlejem@op.pl
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
„Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”
Najnowsze komentarze